GU többpontos ajtózár
Itt találhatótak meg a GU (G-U) többpontos ajtózárak a kínálatunkban. Hazánkban kifejezetten elterjedtek a GU zárak, legnagyobb számban a 4R típus fordul elő amely 4 db 11 mm-es görgővel biztosítja a többpontos záródást. Kínálatunkban kulcs és kilincsműködtetésű valamint egyéb többpontos zár változatok is fellelhetőek.
Mit jelent, hogy GU kompatiblilis? Olyan moduláris felépítésű zárakat, melyek beépítési méreteik tekintetében megegyeznek az eredeti GU zárakkal. Nagyon fontos, hogy a görgők és csapok pozíciójára is igaz az állítás, így az ajtó bármilyen nemű átalakítása nélkül építhetőek be.
Legelterjedtebb GU többpontos zár típusok
GU Secury Europa R4 (4 görgő)
A legelterjedtebb többpontos zár változat, bezárása a kilincs felhúzásával történik. A zárást a zártest két nyelvén kívül 4 db görgő végzi, melyek függőleges irányban mozdulnak el a kilincs felhúzásakor. 6 különböző méretben elérhető.
GU Secury MR/R biztonsági zár (2 görgő + 2 csap)
Magasabb biztonságot nyújtani képes változat ugyanis a zárást 2 görgő és 2 csap végzi. A görgők függőleges irányban mozdulnak el, a csapok pedig a normál záryyelvekhez hasonlóan "elúbujnak" az előlapból.
GU Secury MR/R + PZ biztonsági zár (2 görgő + 2 csap + pótcilinder)
Működését tekintve megegyezik a 2 csapos - 2 görgős változattal, azonban 2 zárbetétnek alakítottak ki helyet benne. Mindkét zárbetét működtetése szükséges a nyitáshoz és záráshoz egyaránt, így a manipulációs nyitási technikák ellen magasabban védett az ajtónk hiszen ílyen szempontból olyan mintha két zár lenne az ajtóban. Az egyik legbiztonságosabb GU többpontos zár.
GU történelem
A cég megalapítása Viktor Gretsch mérnök, technikus nevéhez fűződik. 1907-ben alapította meg a Hermann Gretsch-GmbH-t és az UNITAS fémipari vállalatot. Kezdetben húzózsinóros felülvilágító ablakok, ablakrögzítők és kisvasalatok gyártásával foglalkozott a cég. 1910-ben partnerré és ügyvezetővé választotta Johann Maus-t. Az ezt követő években a vállalat nagyléptekben fejlődött, az 1920-as és 30-as években több, mint 120 szabadalmat fejlesztettek ki és termékeik Európa szerte nagy sikert arattak. 1924-ben jelentették be szabadalomként a tolóajtó vasalatokat. A BKS 1938-ban kifejlesztette a manapság is széles körben ismert körcilindert.
A dinamikus fejlődés után egy viszontagságosabb időszak következett, amely leküzdése után a céget Stuttgart-ból Ditzingen-be telepítették át. Az 1970-es évek rendkívül jelentősek voltak, ugyanis ekkor a vállalat vállalatcsoporttá fejlődött. 1975-ben részesedést vásároltak a legnagyobb francia épületvasalat gyártó vállalatból, a FERCO-ból, majd 4 évvel később megtörtént a GU-SECURY többpontos ajtózár kifejlesztése. Az 1983-as év is jelentős mérföldkőnek számított a cég történetében, hiszen ekkor integrálta a BKS vállalatot, amely a legjelentősebb német zár-, ajtózár,- zárrendszer és pánikzár gyártónak számított. A 2000-es évek elején még integrálta az ela-soft vállalatot, a GEMOS épületfelügyeleti rendszer kifejlesztőjét, valamint az ATS GmbH-t, az automata bejárati rendszerek és a Tür + Tor Service GmbH & Co. KG-t is. 2006-ban a BKS elnyerte az "évszázad márkája" címet, a Gretsch Unitas GmbH pedig 2007-ben már a 100 éves évfordulóját ünnepelte.
Mindezt összefoglalva tehát tevékenységüknek 4 fő vonala van:
- ablakvasalatok
- ajtóvasalatok
- az ajtóvasatokon belül a GU többpontos zár kiemelt szerepet tölt be
- automatikus bejárati rendszerek
- épületfelügyeleti rendszerek
Milyen GU többpontos ajtózárak lesznek vélhetően a jövőben?
Napjainkban már a GU automatic jelenti a szalagzárak csúcsát, számos olyan helyem egyébként már találkozhatunk vele ahol az ajtó külső oldalán nincsen kilincs, hanem helyette egy függőleges tolólópajzsot találunk. Az ilyen ajtóknál a biztonsági reteszelés annak bezárásakor automatikusan megtörténik. Az automatic a GU többpontos ajtózár ranglétrájának a csúcsán helyzekedik el.