A beltéri ajtó kilincsének kiválasztása: szempontok a helyes döntéshez
A beltéri ajtóra való kilincs némileg eltérhet attól, amit a bejárati ajtóra teszünk, s a különbség megmutatkozhat nemcsak abban, hogy megjelenésében más, hanem abban is, hogy a bejárat kilincse különbözhet a beltérben használt nyílászárókon lévőktől, amelyek azonban jellemzően egyformák szoktak lenni. Ez azonban predesztinál többféle szempontot, amelyet nem érdemes figyelmen kívül hagyni.
A beltéri ajtóra való kilincs típusa
Az egyik legfontosabb kérdés, mielőtt nekiveselkednénk nagy lelkesen a tökéletes kilincs felkutatásának, az lesz, hogy új ajtókra fogunk kilincseket vásárolni, vagy a régieket cseréljük? Miért olyan fontos ez?
A kilincsek lehetnek hosszúcímesek vagy rozettásak. A hosszúcímes változatoknál a kilincs és a kulcslyuk körüli részen egyetlen, hosszúkás formájú zárcímnek nevezett burkolat található, míg a rozettás változatoknál ez két részben van, egy pajzs a kilincs, s egy a zár vagy kulcslyuk körül található. Amennyiben cserélni szeretnénk a régi kilincseket, akkor az, hogy milyen fajtájúak a jelenleg az ajtón lévők, az meghatározza, hogy melyiket választhatjuk egyáltalán.
Hogy miért? Azért, mert az ajtón meglesznek a nyomai a mostani kilincs rögzítésének, s ezeket nyilvánvalóan el szeretnénk majd takarni, hiszen így kaphatunk valóban esztétikus végeredményt. Éppen ezért érdemes ugyanannál a típusnál maradni, mint amit korábban használtunk. Amennyiben ragaszkodunk a változtatáshoz, mérjük le nagyon alaposan, hogy el tudjuk-e takarni az ajtón lévő lyukakat az új kilincsünkkel.
Ha pedig már szóba került a méret…
A kilincsek sem mind egyforma nagyok. Amikor új kilincset szeretnénk választani, mérjük le a kilincslyuk közepének és a kulcslyuk közepének távolságát. Ezt a méretet kilincsközép és ZB távolságnak is nevezik, s ugyanakkorának kell lennie, mint a jelenlegiek esetén, hiszen csak így fog pontosan passzolni a korábbi helyére.
Ha új nyílászárókra keresünk új kilincseket, akkor szabadabbak lehetünk a választásunkat illetően. Ilyenkor teljes mértékben az esztétikai megfontolásainkra támaszkodhatunk.
A külcsín nagyon fontos
Alapvető szokás, hogy az egységes megjelenés és a harmonikus otthon érdekében egyforma kilincseket szerelünk fel a beltéri ajtókra. Ez kiváltképp fontos olyankor, amikor a nyílászárók egymás mellett vannak, illetve egy térbe, helyiségbe nyílnak. Hiszen ez teszi egységessé, a szemünknek is tetszetőssé az otthonunkat.
Az esztétikum szempontjából szintén kiemelt jelentőséget kap az, hogy milyen típusú és stílusú modellek mellett tesszük le a voksunkat. A klasszikus változatok inkább polgári lakásokban vagy kúriákban, esetleg vintage hangulatú enteriőrben fognak jól mutatni, míg a komolyabb, letisztultabb kilincsek jól illenek a modern otthonokba. Ha glamour stílusú otthonunk van, mindenképpen csillogó arany kilincsek közül válogassunk.
Mind a szín, mind a forma fontos szerepet játszik a kilincsek esetében, de a megjelenés szempontjából az is érdekes, hogy végül hosszúcímes vagy rozettás változat mellett döntöttünk. Az utóbbiak inkább a modernebb, frissebb életterekben mutatnak jól.
Ne feledkezzünk meg a funkcióról sem!
Ha már kilincsvásárlásra adjuk a fejünket, gondoljuk át jó alaposan azt is, hogy melyik helyiségek ajtajait szeretnénk zárhatóvá tenni. Ezeknél ugyanis praktikusnak bizonyulnak az egyik oldalukon gombos változatok.