A zár belső szerkezete - minden, amit tudni érdemes!
Manapság egyre elterjedtebbek a modern biztonsági zárak, amelyek révén nemcsak az otthon védelmének magasabb színvonala biztosított, hanem az is, hogy hosszú időn keresztül működőképes zár fogja óvni a lakást. Azonban annak ellenére, hogy ezek a megoldások egyre népszerűbbek, még mindig sok helyen vannak használatban régi zárak is. Habár előfordulhat, hogy ezek némi karbantartást igényelnek, amelyhez a zár belső szerkezete egy olyan tényező, amellyel érdemes tisztában lenni, ugyanakkor minőségi alapanyaguknak köszönhetően megéri gondoskodni róluk.
Ha beletörik a kulcs…
Noha az új zárak jellemzően kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek, időnként ezeknél is előfordulhat probléma. A kopásra az újabb modellek hajlamosabbak, mivel más anyagból készülnek, mint elődeik.
A puhább anyagok gyorsabban elhasználódnak, ezért ezeket idővel cserélni vagy kulcsok esetében például másoltatni érdemes. Az egyik gyakori probléma ugyanis az, ha a kulcs elkopott, hogy könnyen beletörik a zárba. Ezt érdemes megelőzni azzal, hogy időben másoltatunk, illetve gyártatunk újabb példányokat.
Ha mégis megtörtént a galiba, akkor sincs minden veszve. A kulcs tollának betörése esetén előfordulhat, hogy a zár szétszedése nélkül el tudjuk távolítani. Ebben egy fogó is a segítségünkre lehet. Abban az esetben azonban, ha mégsem sikerül, akkor már speciális eszközökre és hozzáértő szakember segítségére lesz szükség.
A zár belső szerkezete: tisztítás és karbantartás
Az egyik alapvető karbantartási feladat lehet az alapos tisztítás is, amely nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem képes meghosszabbítani a zárak élettartamát. Amikor azt érezzük, hogy akadozva mozog a szerkezet, akkor biztosítanunk kell a megfelelő kenőanyagot. Nagyon fontos, hogy szakszerűen, körültekintően alkalmazzuk, a felesleget pedig mindig alaposan távolítsuk el.
Hengerzár esetében a kenő-tisztító spray alkalmazásával sikert érhetünk el. Ugyanezt az anyagot használhatjuk a zárcsapdákon, valamint a zárnyelveken is. Hevederzár esetében a fogaskerekek is kezelhetők ezzel a kenőanyaggal. A bevésőzárak, illetve az utólag felszerelhető típusok esetében a zárfedelet lecsavarozva is elvégezhetjük a tisztítást és kenést. A szegecselt fedelet nem érdemes feszegetni, mivel az nem eltávolítható hagyományos eszközökkel.
A modern hengerzárak is igénylik a figyelmet, nagyjából 5 évenként szükséges megkenni a zárcsapdát és a zárnyelvet.
Mi a helyzet a régi zárakkal?
Ahogy már említettük, habár az új zárakhoz képest kevésbé látszanak korszerűnek, egyáltalán nem biztos, hogy cserére lesz szükség. Ha meg szeretnénk tartani őket, akkor egy alapos tisztítás, valamint zsírozás után akár 10 vagy 20 éven keresztül is jó állapotban és működőképesen tudnak szolgálni minket. Mivel kiváló acél alapanyaggal rendelkeznek, ezért a por és a beszáradt kenőanyag okozhat csak problémát. A kilincs cseréjével és a megfelelő zárbetét kiválasztásával korszerűsíthetjük is a régi zárakat.
Az előbbihez előbb a négyzetes csapokat kell eltávolítani. A meglazítást követően egy fogó lehet ebben segítségünkre, amellyel az egész kilincset kiszedhetjük a zártestből. Egyszerűbb csavaros modelleknél a csavarok meglazítását követően tudjuk szétszerelni a zárszerkezetet. Érdemes képeket készíteni, hogy az összeszerelésnél se merüljön fel kérdésként, hogy minek hol a helye.