Mikor jó döntés a cilinderes zár?
A záraknak nagyon sokféle fajtája van, ezek közül csak az egyik a cilinderes zár. Ne tévesszük össze ezeket a zárbetétekkel, amelyek a komplett zárszerkezetnek azon részei, amelybe a kulcsot dugjuk. Ez elkülönül a zártesttől, s mindkét rész cseréje külön-külön is megvalósítható.
Mivel a záraknak többféle típusa létezik, ezért ha újat szeretnénk vásárolni, fontos tisztában lennünk elsőként azzal, hogy mit is keresünk egyáltalán.
A zárak fajtái
A záraknak három fő típusát érdemes megkülönböztetnünk, melyeknek mindegyike megtalálható nálunk, a Zardiszkont.hu webáruházban. Az első a kulcsos változat, amely esetén magát a zárat egy hengeres kulcs segítségével tudjuk zárni. Mindenki ismeri ezt a fajtát, jellemzően régebbi nyílászárók esetében találkozhatunk vele.
A másik típus a toalett vagy WC-zár, amin nincs kulcsnyílás, csupán egy elforgatható gomb áll rendelkezésre ahhoz, hogy működtethessük. Nem véletlen az elnevezés, hiszen elsősorban mellékhelyiségek ajtajainál szokott előfordulni.
A harmadik változat a cilinderes változat, amelybe zárbetétet kell elhelyezni, s majd azzal és a hozzá illő kulccsal lehet zárni és nyitni az ajtót. Jellemzően ilyen zárakat találunk például a bejárati ajtók esetében.
A fő fajták mellett megkülönböztethetjük a portálzárakat, a modern biztonsági ajtókba való többpontos zárakat, de például a kiegészítésként alkalmazott másodzárakat is.
A cilinderes zárak kiválasztásának szempontjai
Amennyiben a leírás alapján nyilvánvalóvá vált, hogy cilinderes bevésőzárra van szükségünk, akkor jöhetnek a további kérdések, amelyekre válaszolnunk kell ahhoz, hogy megfelelő modellt válasszunk.
Az egyik fontos kérdés a zár nyelve lesz. Ez ugyanis lehet egy- vagy kétnyelves, de görgős vagy kampós változat is előfordulhat. Az elnevezések alapvetően elég beszédesek ahhoz, hogy választ tudjunk adni erre a kérdésre, de azért vizsgáljuk meg közelebbről is a lehetőségeket.
Az egynyelves modellek esetén egy darab nyelvet fogunk találni, míg a kétnyelves változatoknál kettőt, amiből a felsőnek ék alakja van, és egyébként csapdanyelvnek hívják, míg az alsó elnevezése a retesznyelv. Például az AGB 45/85 cilinderes zárja is egy csapdanyelves változat.
A kampós zárak az alakjukról kapták a nevüket, s szerepük a fokozottabb kifeszítés elleni védelemben van, valamint tolóajtók esetén is jellemzően ilyen típussal találkozhatunk. A görgős záraknál pedig szintén a forma a döntő, ami itt görgő lesz.
Ne feledkezzünk meg a méretről sem!
A cilinderes bevésőzáraknál négy méretet kell figyelembe venni. Ezek az előlap szélessége, a zártest nagysága, a kilincslyuk közepétől a zárbetét lyuk közepéig tartó távolsága, valamint a kilincslyuknak az előlaptól mérhető távolsága. A két utolsó lesz a legfontosabb, ezek szerepelnek a termékek nevében is, egy perjellel elválasztva.
Az előbb említett AGB 45/85 cilinderes csapdanyelves zár esetében az előlap és a kilincslyuk távolsága (DM) 45 mm, míg a kilincs és kulcsközép közötti távolság 85 mm. Nem kell megijedni, ha bonyolultnak tűnik, hogy pontosan mit is kell mérni, hiszen webáruházunkban az egyes termékekre kattintva ábrákkal segítjük a tájékozódást a zárak méreteinek tekintetében.
Ha pedig ez sem bizonyulna elegendő segítségnek, az Információ menüponton belül megtalálhatók elérhetőségeink, amelyeken keresztül örömmel állunk vásárlóink rendelkezésére.