Az otthon biztonságának fokozása különböző hevederzár típusok segítségével
A hevederzár alapvető funkciója az, hogy lehetetlenné tegye a bejárati ajtó befeszítését, s így megakadályozza az illetéktelen behatolókat abban, hogy megfosszanak minket az értékeinktől. A hevederzár típusok ismerete segít meghozni a legjobb döntést, hogy mi is magasabb fokozatra kapcsolhassuk otthonunk védelmét. Ebben a blogbejegyzésünkben megismertetünk a legfontosabb információkkal ennek a speciális zárszerkezetnek a kapcsán. Tarts velünk!
Mitől függ a biztonság szintje?
A mai minőségi biztonsági zárakkal, amelyek a mi webáruházunkban is hatalmas kínálatban megtalálhatók, már létrehozhatunk egy kedvező színvonalat, ami a biztonságot illeti. Ám a nyílászáró befeszítését az ajtó mindkét oldalán záródó zárszerkezetek akadályozzák meg igazán. Éppen ezért, ha teljes körű védelmet szeretnénk, érdemes egy másodlagosan is felszerelhető hevederzárat is beszerezni és alkalmazni.
A hevederzár többféle ajtótípuson is alkalmazható, nem ellenjavalt a használata sem fából, sem műanyagból, sem fémből készült ajtók esetén, de akár lemezajtókon is bátran használhatjuk. Az, hogy pontosan milyen mértékben fogja emelni a meglévő védelmet, függ a zárbetétjének a minőségétől, a szakszerű felszereléstől, valamint a kapaszkodó és befutó fülek színvonalától is, hisz ezeknek az a feladatuk, hogy képesek legyenek ellenállni a feszítésnek.
Maga a zárszerkezet fogaskerekek segítségével tolja ki mindkét irányba a zárórudakat, amelyek megakadályozzák az ajtó betörését. Válasszunk a zártesthez mindig magas színvonalú zárbetétet, különben mit sem ér az egész! Minden komplex szerkezet ugyanis csak annyira erős, amennyire a leggyengébb pontja. A gyenge zárbetét segítségével pillanatok alatt kiiktatható lenne a hevederzár, ezért kizárólag MABISZ által elismert, törésvédelemmel, fúrás elleni és manipuláció elleni védelemmel is megerősített biztonsági zárbetétet válasszunk bele.
A hevederzár típusok
Legismertebb a vízszintes hevederzár, amelyet többféle méretben és színben tudunk megvásárolni. A szerkezet felszerelése az ajtó belső felén valósul meg, s a nyílászárót mindkét oldalán bereteszeli. Egy minőségi zárbetéttel kombinálva kiváló megoldásnak bizonyul a betörések megakadályozására.
A kereszt vagy T formájú modell elsősorban kétszárnyú bejáratok esetén nyújt megoldást, itt a reteszelés négy ponton valósul meg. A működési elv azonos az előbbivel, de ma már ritkán alkalmazzák. Hátránya ugyanis a jelentős súly, amely megterheli magának a nyílászárónak a szerkezetét.
A függőlegesen felszerelt hevederzár annyiban különbözik a vízszintestől, hogy értelemszerűen nem jobb és bal oldalon, hanem fent és lent reteszel. Jobb megoldás, mint a kereszt vagy T formájú változat, ám probléma lehet, ha például a vezetékek vagy a padlófűtés csövei a padló alatt lettek elvezetve, ezért alaposan mérlegelni kell a döntést, hogy kizárjuk a kellemetlen meglepetéseket.
A félkaros hevederzárak a rászegző másodzárak táborát erősítve nyújtanak erős védelmet, előnyük a könnyű telepítés, valamint az, hogy minden helyzetben alkalmazhatóak, és karbantartást sem igényelnek.
Hogyan válasszunk hevederzárat?
Az első és legfontosabb, hogy pontosan ismerjük az ajtó szélességét. Előfordulhat, hogy nem találunk pontosan azonos méretet a zárak között, ilyenkor az esztétikum jegyében döntsünk az 1-2 cm-rel kisebb változat mellett. A szín tekintetében döntsünk a nyílászáró színe alapján, a fehér mellett barna hevederzárat is be tudunk szerezni.