A normál zárbetét problémája
Sokan nem is tudják, hogy zárbetétek terén is számos változást történt az elmúlt 10-15 évben, mindamellett, hogy minőségük és biztonsági szintjük is nagyot emelkedett, több megoldás is született arra, hogy a normál zárbetéteket a maguk esetenként problémát okozó működésükkel együtt, kiváltsuk.
Mikor lehet esetleg probléma a normál zárbetét alkalmazása?
Amennyiben olyan bejárati ajtóval rendelkezünk amelynél kívül nincs kilincs, mindenképp fontoljuk meg, hogy a normál zárbetét-e a számunkra megfelelő választás. Ugyebár az ilyen ajtókon - kilincs híján - csak akkor tudunk bemenni ha van nálunk kulcs. Az esetlegesen felmerülő nehezen megoldható szitúációk előfordulásának esélye fokozódik, ha belülről az ajtóban szoktuk hagyni a kulcsot.
Egy egyszerű huzat már megtréfálhatja az embert, elég például akár a szeméttel kilépni egy pillanatra. Mivel kívül nincs kilincs, eleve már csak egy pótkulccsal vagy hazahívott hozzátartozó kulcsával jut vissza lakásába, azonban ha normál zárbetét van az ajtóban sok esetben még a pótkulccsal sem lesz lehetséges a bejutás. Legtöbb esetben zárjavító vagy zárnyitó szakember segítségére szorulunk ilyenkor.
A normál zárbetét működése
A probléma a zárbetét működéséből adódik, ezen változatok egy egyszerű kuplungot tartalmaznak, amaly a két oldali kulccsal való használatot teszi lehetővé. Hol az egyik, hol a máik oldalról lehetséges a tolókavivő működtetése. Azonban, mivel ez a kuplung egy tömör, merev alkatrész, nem teszi lehetővé, hogy egyszerre mindkét oldalról befogadjon kulcsot. Egyszerűen, ha az egyik oldalt benne a kulcs, a másik oldalról nem fogjuk tudni bedugni azt. Ekkor az erő meg a kalapács sem segít, ezekkel csak tönkretesszük a zárbetét belső alkatrészeit, méginkább nehezítve a helyzetet.
Zárbetét idősek esetén
A fennálló működési metódus különösen veszélyes lehet idősek esetén, akik általában éjszakára, vagy akár állandóan "ráfordítva" tartják bejárati ajtajukat, rendre, folyamatosan a zárbetétben lévő kulccsal. Általában arról, hogy így tegyenek, nem is lebeszélhetőek sajnos.
Ha végiggondoljuk egy rosszúllét vagy bármilyen egyéb olyan egészségügyi probléma esetén, amikor a bentlévő személy nem tudja kinyitni az ajtót, vagy legalább kivenni a kulcsot, megakadályozhatja a segítség bejutását, még pótkulcs bírtokában is. Ilyen körülmények között használt ajtók esetén, mindenképpen javasoljuk, hogy vagy vészfunkciós, vagy gombos zárbetét kerüljön beépítésre. Zárjavító kollégáink napi szinten számolnak be hasonló esetekről, ahol pótkulcs ugyan volt a hozzátartozónál, szomszédnál, mégis szükség volt rájuk.
A megoldás
Napjainkban, mivel sok zárbetét már gyárilag vészfunkciós, a normál változathoz viszonyított árkülönbség szinte teljesen elolvadt. Így a kérdés, hogy melyiket érdemes választani, gyakorlatilag már nem is kérdés.
Egy gombos változat szintén megoldja a normál zárbetét problematikáját, azonban az némileg meg is könnyíti a mindennapjainkat, hiszen esetében belülről nem is kell kulcsot használnunk az ajtó bezárásához. Esetükben a belső kulcsnyílás helyett egy kézreálló, esztétikus forgatógombot helyeztek el, a zárás folyamatához mindössze ezt a gombot kell elfordítani a megfeleő irányba. Mivel a gomb bármilyen állásban hagyása esetén kívülről bedugható a kulcs, szintén nem kell tartani a fent vázolt probléma előfordulásától.