Az Euro Elzett zár összerakása: minden, amit tudni érdemes róla
Ennek a cikkünknek a fő témája az Euro Elzett zár összerakása. Azonban ezt nem tudjuk úgy leírni, hogy ne beszélnénk az egyes típusokról és a zárbetétekről. Összetett a téma, de arra törekszünk, hogy érthetően és átláthatóan adjuk át.
Mire van szükségünk az Euro Elzett zár összerakása előtt?
Először is tisztázzuk, hogy mit is takar az Euro Elzett megnevezés! Ez egy magyarországi gyártó márkaneve, az általuk készített termékek talán a legelterjedtebbek itthon. Minőségben sokkal jobbak, mint az olcsó kínai termékek, felveszik a versenyt a nyugati gyártmányokkal.
De mi a különbség a zár és a zárbetét között? Előbbi az a szerkezet, ami az ajtólapba vésett zsebbe ül bele. Ehhez rögzítjük majd a kilincseket. Valamint a zárbetétek (amibe a kulcsot dugjuk) is ebbe kerülnek, ha olyan típusról van szó, amiben ez a rész cserélhető.
Érdemes elolvasni korábbi blogbejegyzésünket a zártípusokról, mert abban is hasznos információk találhatóak, melyek további segítséget jelenthetnek a zárak és zárbetétek kiválasztásában.
De most haladjunk tovább, és nézzük meg a típusokat kicsit közelebbről!
Milyen típusú zárak vannak?
Arról már írtunk, hogy vannak olyanok, melyekben nem cserélhető a zárbetét, és olyanok is, melyekben igen (ezt nevezzük cilinderesnek). Ez utóbbi azért jó választás, mert gond esetén nem feltétlenül kell az egész szerkezetet kicserélni.
És van még a toalett nevű változat, mely a fő alkalmazási területéről lett elkeresztelve. Itt nincs kulcs, mert a helyén egy elfordítható gomb található, ami a tetszőleges oldalra felszerelhető, így ennek segítségével egy WC-ajtót könnyen be tudunk zárni belülről.
A hagyományos típusokon kívül vannak még többpontos zárak is, közülük kiemelkednek az Euro Elzett többpontos ajtózárak. Ezek a típusok azért kedveltek, mert nagyobb biztonságot jelentenek azáltal, hogy nem csak egy, hanem több ponton is záródnak.
Az Euro Elzett zár összerakása
Most már, hogy minden fontosabb típust átvettünk, és tisztáztuk, hogy mi micsoda, térjünk is rá a zár összerakására.
Ha kiderül, hogy nekünk igazából zárbetétcserére lesz szükségünk, akkor egyszerű dolgunk lesz. A kinyitott ajtó élénél kicsavarozzuk azt az egyetlen csavart, ami a helyén tartja a szerkezetet, majd kicseréljük az újra, és az összerakás annyiból fog állni, hogy az előbb eltávolított csavarral rögzítjük az új betétet.
Ha viszont a teljes zár összerakásáról van szó, akkor már más a helyzet. Ilyenkor, ha új ajtóba szeretnénk beletenni, akkor nyitva, az élénél lévő zsebbe belehelyezzük a zárat, majd egy csillagcsavarhúzó és csavarok segítségével rögzítjük. Ez után, ha cilinderes, akkor mehet bele a zárbetét (ahogy az előzőekben már leírtuk). Végül mehet rá a kilincs és a borítás, melyet az ajtó két lapja felől szintén egy csillagcsavarhúzóval rögzíthetünk.
Ha egy meglévő zár cseréjéről van szó, akkor ez a folyamat annyival egészül ki, hogy először az ajtó lapjai felől kicsavarozva le kell venni a kilincset és a borítást. Majd ki kell csavarozni az éle felől a zárat.
A többpontos típusnál annyi a különbség, hogy több csavarra lesz szükség az éle felőli rögzítéshez. Így most már tudjuk is, hogy miként megy egy Euro Elzett zár összerakása.
A méretek
Nagyon fontos, hogy milyen méretre van szükségünk egy zárcsere esetén. Amire szükségünk lesz:
- DM: Az előlap külső szélének és a kilincstengely közepének távolsága.
- Kilincs-kulcsközép távolság: a kilincstengely közepének és a kulcslyuknak a távolsága.
Webáruházunk szűrőivel könnyen kiválasztható a kívánt méret. De ha még a fentiek alapján sem egyértelmű valami és szüksége van segítségre, keressen minket elérhetőségeinken!