Az 5 ponton záródó ajtózár előnyei
Ha komolyabb védelmet szeretnénk például a bejárati ajtónk esetén, akkor nem mehetünk el szó nélkül az 5 ponton záródó ajtózár mellett. A többpontos biztonsági zárak reneszánszukat élik, így nem csoda, ha gyakran előtérbe kerülnek ezek a maximális védelmet nyújtó megoldások.
Mi az a többpontos biztonsági zár?
Vannak a hagyományos zárak, melyek csak egyetlen ponton záródnak. Ezek kisebb védelmet biztosítanak. Már zárt állapotban abból is felismerhetőek, hogy az előlapjuk az ajtó élének csak egy kis szeletét takarják.
Ezzel ellentétben ott vannak a sokkal biztonságosabb többpontos ajtózárak. Ez a típus felismerhető onnan, hogy az előlapja olyan hosszú, hogy az ajtó élének teljes magasságában végigfut. Továbbá az is jól megfigyelhető rajta, hogy különböző magasságokban újabb és újabb kampók, görgők vagy nyelvek találhatóak, melyek a többpontos zárásért felelnek. Egy 5 pontos biztonsági zár esetén az alapnyelv mellett további 4 ponton történik a záródás.
Ezek a nyelvek együtt mozognak. Ez történhet a kilincs felhúzásával, de vannak olyan típusok is, melyeknél a kulcs többszöri elfordításával tudunk egyszerre reteszelni.
Jellemzően fa- vagy műanyag ajtóknál szokták őket alkalmazni. Sokkal nagyobb biztonságot nyújtanak ezek a zártípusok, mivel ahogy arra a nevük is utal, több ponton záródnak.
Hogyan történik az 5 ponton záródó ajtózár cseréje?
Ahogy már írtuk is, egy többpontos zár az ajtó élének teljes magasságán végigfut. Épp ezért a cseréje valamivel bonyolultabb, mint egy sima, egypontos típusé.
Ahhoz viszont, hogy el tudjuk kezdeni a műveletet, ismernünk kell a gyártót. A márkajelzése általában az előlapba van beleütve, azaz az ajtó élén végigfutó, hosszú fémes részen kell keresni.
De nemcsak erre lesz szükségünk, hanem le kell mérnünk a pontos méretet is. Ezt nem hanyagolhatjuk el, ugyanis nagyon könnyű rossz méretet választani! Sajnos még típusazonos zár esetén sem biztosan egyezik a méret.
Milyen méretekre van szükségünk egy többpontos zár cseréjéhez?
Két nagyon fontos méretre van szükségünk ahhoz, hogy garantáltan kompatibilis legyen az új zár a régivel. Ha ezek pontosak és stimmelnek, akkor úgy mehet végbe a folyamat, hogy még csak a kilincsgarnitúrát sem kell cserélnünk, ha nem szeretnénk.
Az egyik ilyen méret, amire szükségünk lesz, az a dormass méret. Ez az előlap külső szélétől mért távolságot jelenti a zárbetét, avagy a kilincstengely közepéig. Ha ezt jól mérjük le, akkor ez fogja számunkra azt garantálni, hogy a záron a zárbetét számára kialakított nyílás a mélységüket tekintve egybeessen az ajtón lévő nyílással.
A másik nagyon fontos dolog pedig nem más, mint a kilincstengely közepétől a zárbetét kör alakú részének közepéig mért távolság. Ez garantálja azt, hogy a meglévő kilincsgarnitúra továbbra is használható legyen.
Gyakran már a zárak nevében is feltüntetik ezeket a paramétereket, így sok esetben találkozhatunk például a nagyon elterjedt 45/92 jelöléssel, melyek mm-t jelölnek.
Mit érdemes még tudni a 3-4-5 pontos zárakról?
Ha az új zár előlapja hosszabb lenne, mint a régi, akkor ne essünk kétségbe. Ha rövidebb, az nagyobb gond, mert ott nem beszélhetünk hozzátoldásról. De hosszabb esetén könnyen méretre tudjuk vágni egy fémfűrész segítségével.
Nincs külön balos vagy jobbos zár. Úgy vannak kialakítva, hogy a nyelv egyszerűen átfordítható legyen annak megfelelően, hogy merre nyílik az ajtó.
Ha komolyabb védelmet szeretne biztosítani vagyontárgyai és a családja részére, akkor érdemes egy, akár 5 ponton záródó ajtózárban is gondolkodni! Ezek a szerkezetek a legtöbbször akkora fejtörést okoznak a betörőknek, hogy inkább hozzá sem kezdenek a feltörésükhöz.
Ha a fentiek alapján sem sikerül eligazodni, akkor szívesen segítünk az elérhetőségeink valamelyikén.