Mit jelent az EN 166 szabvány?
Az EN 166-os szabvány a szemvédő eszközökhöz kapcsolódik. Minden olyan védőszemüveg típus esetén alkalmazandó, mely olyan veszélyektől óvja a szemünket, amely károsíthatja azt, vagy a látásunk romlását idézheti elő. De azért vannak kivételek is. Hogy milyen jelölésekben jelentkezik mindez? Lássuk!
Mi az az EN 166 szabvány?
Ez egy olyan szabvány, amit szemvédő eszközök (jellemzően védőszemüvegek) esetén kell alkalmazni. Olyanoknál, melyek óvják a látásunkat a különböző veszélyektől, károsító hatásoktól, melyek a látásunk romlását vagy teljes elvesztését okozhatják. A védőszemüveg kínálatunkban is található számos ilyen megelőzésre szánt munkavédelmi eszköz.
Mint már említettük, vannak kivételek, mint az atomerőműi eredetű és a röntgensugárzás, a lézer és az alacsony hőmérsékletű infravörös sugárzás, melyek ellen más eszközök kellenek. Illetve az olyan specifikációkkal rendelkező szemvédőkre kell még gondolni, melyekre külön szabvány vonatkozik: ilyenek a hétköznapi napszemüvegek is.
A speciális szemvédelem nagyon fontos!
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontosak a különböző munkavédelmi eszközök és kiegészítők. Ebbe a körbe természetesen beletartoznak a munkaruhák, a lábvédelmet biztosító darabok és persze a szemvédelemért felelős kiegészítők.
Viszont ez nem azt jelenti, hogy különböző munkakörnyezetben ugyanolyan típusú védelemre van szükség, hiszen nem azonos szintű és típusú veszélyre kell számítani az egyes esetekben. Épp ezért más-más kialakítás, anyaghasználat, azaz eltérő védelem az, amire szükség van.
A látásunk megóvása maximális odafigyelést igényel! Ha átmenetileg vagy akár véglegesen elveszítjük a szemünket, akkor átmenetileg vagy akár véglegesen sem tudunk tovább dolgozni, legalább is az adott területen, abban a szakmában, amihez értünk.
Épp ezért, amennyiben indokolt, semmiképp sem spórolhatunk az ilyen védőeszközökön! Ezekre is szükségünk van ahhoz, hogy biztonságban és hatékonyan tudjuk végezni a munkánkat.
Miért vannak különböző szabványok?
Mivel számos veszély érhet minket, így rengeteg eltérő típusú védelemmel kell felruházni a különböző védőeszközöket. De nem mindegyikre lesz szükség mindig, így szépen behatárolható, hogy milyen munkakörök és munkakörnyezetek esetén milyen típusú védelemre kell figyelmet fordítani.
Ahhoz, hogy ezek gyorsan és könnyen beazonosíthatóak legyenek, létrehozták az egységes jelöléseiket, pl. az EN 166-ot is. De van például EN 169, 170, 172 stb. Az ilyen rövid azonosítóknak hála könnyen felismerhető módon lehet jelölni, hogy mely védőeszköz milyen védelmet biztosít.
Az EN 166 részletes jelölései
Azzal, hogy egy védőszemüveg megkapja az EN 166 jelölést, még vannak további (pontosító) jelölések is, melyek felkerülhetnek rá – ld. például a sárga lencséjű YATO YT-7362 védőszemüveg termékünket. Ezeket szedtük össze az alábbi felsorolásban.
Optikai osztály:
- 1: +/- 006 - állandó hordásra
- 2: +/- 012 - alkalmankénti hordásra
- 3: +/- 025 - eseti hordásra
Mechanikai védelem:
- S: csekély energiájú hatás (5,1 m/s.)
- F: kis e. h. (45 m/s.)
- B: közepes e. h. (120 m/s.)
- A: nagy e. h. (190 m/s.)
- T: extrém hőmérsékleti hatás elleni védelem -5 °C és 55 °C közötti hőmérséklet esetén
Vegyi kockázatok:
- 3: folyadék cseppek és kilövések elleni védelem
- 4: nagy méretű porszemcsék e. v.
- 5: gáz és finom porok e. v.
Elektromos kockázatok:
- 8: rövidzárlati elektromos ív elleni védelem
Vegyi kockázatok:
- 9: meleg szilárd anyag és fémolvadék elleni védelem
Ezek mellett a lencsék bevonatát is jelölhetik K (karcmentes) és N (párásodás elleni védelem) betűkkel.
Fontos ismerni az EN 166 szabványt, hogy mindig a megfelelő szemvédelemről gondoskodhassunk! Ebben is segítünk a Zárdiszkont - Online zárszaküzletben.