A mágnes ajtózár (más néven elektromos zár) működése
Egy mágnes ajtózár használata páratlan előnyökkel jár. Elég csak a kiváló minőségre, esztétikus kialakításra gondolni, hogy a tökéletes záródásról már ne is beszéljünk.
A mágnes ajtózárat sokan használjuk, de lehet, mégsem ismerjük
Itt a blogcikkeink között foglalkoztunk már a biztonsági ajtózárral, a többpontos zárakkal, itt volt az ideje annak, hogy a mágneses ajtózárat is megvizsgáljuk kicsit közelebbről. Bár sokan nem gondolkoznak ebben a megoldásban akkor, ha az otthonuk védelméről van szó, azért aki társasházban lakik, az jó eséllyel rendszeresen használ elektromos zárral szerelt ajtót.
Igen közkedvelt ipari és nagyüzemi környezetben, főleg beléptető rendszerek esetén. Emellett viszont a legtöbb lakótelepen, társasházban is ezzel találkozunk, amikor be szeretnénk jutni az épületbe. A biztonsága mellett azért is kedvelik, mert megfelel a szigorú tűzvédelmi és menekülési útvonalakra vonatkozó szabályoknak is.
Hogyan működik?
Teljesen más a működési elve, mint egy hagyományos zár esetén. Ott ugyanis mechanikusan, egy rugó tolja ki a reteszt, mely bepattan a zárólemezbe. Ezzel szemben a mágneses ajtózár esetén a nevéhez hűen mágnes mozgatja és tartja a helyén a reteszt. Mindez hatékony védelmet jelent a “hitelkártya módszerrel” történő behatolási kísérletekkel szemben.
Milyen előnyei vannak az elektromos zárnak?
Számos előnye van egy ilyen szerkezetnek, kezdve onnan, hogy nagyon halk a működése. Ennek az az oka, hogy magába az ajtó szerkezetébe kerül beépítésre, a nyelvvel szemben, ahol semmi sem pattan a helyére és nem is súrlódik.
Ugyanezzel kapcsolatos a másik előnye is, mely az, hogy könnyen és hosszú ideig működik, tökéletesen, köszönhetően annak, hogy nem kopik, nem törik el stb. A mágnesesség nem múlik el. Kenni sem kell, és más módon sem kell karbantartani.
További erénye még, hogy nagyon biztonságos, könnyen és gyorsan beépíthető meglévő ajtókba is, méghozzá nagyon esztétikusan. Csukott állapotban nem látszik a záróelem, és nincs kiálló retesz, ha nyitva van. Manapság már nagyon fontosak az ilyen apróságok is. A funkcionalitás mellett jelentős szerepe van az esztétikának is az otthonunk kialakításában.
Emellett egy elektromos, mágnes ajtózár növeli az ingatlan értékét és annak biztonságát.
Milyen típusai vannak a mágnes ajtózárnak?
A mágnes ajtózár többféle működtetésű is lehet, de a közös bennük, hogy mindegyik működéséhez szükség van áramra.
Rövid változatot használunk akkor, ha egy nyelvvel rendelkező zárról van szó. Két nyelv esetén a hosszú típust kell alkalmazni.
Normál és automata működésű mágneses ajtózárról is beszélhetünk. Előbbi addig engedi a bejutást, ameddig feszültséget kap (amíg “berreg”), míg utóbbi esetén egyetlen impulzus is elegendő (ezért is nevezik umpulzososnak is), azzal egyetlen alkalommal be lehet jutni az ajtón.
Vannak AC (váltakozó áram) és DC (egyenáram) működésű változatok is.
Sok esetben találkozhatunk egy kapcsolóval a szerkezeten, mely arra hivatott, hogy kiiktassa a zár működését. Ez folyamatos átjárásnál nagyon jól jön, például ha költözünk. Ugyanakkor ügyelni kell a használatára, mert könnyen egész éjszakára nyitva felejthetjük az ajtót!
Milyet válasszunk?
A fentiekben már leírtunk pár hasznos információt, ami segíteni fog abban, hogy milyen változatot érdemes megvásárolni. Amennyiben mégis további kérdések merülnének fel, vagy szükség lenne egy kis segítségre a kiválasztásban, akkor az elérhetőségeinken állunk vásárlóink rendelkezésére. Ha valaki biztonságos, szép, modern, könnyen beépíthető és egyben sokáig használható terméket keres, akkor a mágnes ajtózárat bátran ajánljuk!