Mit érdemes tudni a zárbetétekről?
Ebben a cikkünkben a zárbetétekről lesz szó. Megnézzük, hogy milyen típusok vannak, és melyikről mit érdemes tudni. Aki szeretne fontos információkat megtudni ezekről a szerkezetekről, az mindenképp olvassa el az alábbiakat!
Több tízezer zárbetét átment már a kezeink alatt
Már több tízezer zárbetétet értékesítettünk elégedett vásárlóinknak. Hatalmas raktárkészlettel rendelkezünk, így raktárról, gyorsan kiszállítva juthat hozzá épp ahhoz a termékhez, amire szüksége van. Csapatunk megbízható, műhelyünk korszerűen felszerelt.
A legjobb helyen van, ha zárbetétre van szüksége! Ráadásul szakmai segítséget is nyújtunk blogcikkek formájában és telefonon is. Többek között írtunk már a bejárati ajtóba illő zárbetét kiválasztásáról, ezen szerkezet átkódolásáról vagy épp a védőtakarójáról is.
Mi az a zárbetét?
Az ajtó azon részét nevezzük így, mely a kulcsot befogadja. Szokás hengerzárbetétnek vagy cilinderbetétnek is hívni. Ne tévesszük össze a zártesttel, mivel az a zárást végzi, az működteti maga a zárbetét. Sajnos sokan keverik a kettőt, ezért érdemes most is tisztázni.
Miként csoportosíthatóak a zárbetétek?
Többféleképpen is csoportosíthatjuk őket. Például a minőségi zárbetétek a kulcsnyílás állása szerint lehetnek vertikálisak és horizontálisak is. A gyártáshoz felhasznált anyagukat illetően beszélhetünk réz, nikkelezett, krómozott és újezüst (réz, nikkel és cink ötvözete) típusokról.
A biztonsági szintjük esetén már sokfélét megkülönböztetünk. Vannak az alap biztonságot nyújtó, betörésvédelemmel nem ellátott darabok. És ott vannak a magas védelmet nyújtó termékek, melyek letapogatás-, fúrás-, meghúzás- és törésvédelemmel szerelt, hatcsapos, esetleg lamellás felépítésű biztonsági zárbetétek.
Miként viszonyulnak egymáshoz a zárak és a zárbetétek?
Mint már írtuk is, nem érdemes összekeverni ezt a kettőt. Ugyanakkor a zárakat két csoportba soroljuk, amiről érdemes tudni.
- Kulcsos zárak: ez esetben a kulcs a zár tartozéka.
- Cilinderes zárak: ekkor a záron egy olyan nyílást találunk, melybe beleilleszkedik egy cilinderbetét. Ilyenkor külön megvásárolható a két szerkezet, azonban működésüket tekintve csak együtt használhatóak.
A csapok
A zárbetétek belsejében elhelyezkedő apró, rézből vagy acélból készült alkotóelemeket hívjuk csapoknak. Ezek segítenek azonosítani a kulcsot, majd ha ez megtörtént, akkor engedélyezik a nyitást.
Minél nagyobb biztonsági kategóriás egy hengerzárbetét, annál több csap található benne. Az egyszerűbb betétek esetén oldalanként 5, míg nagyobb biztonságot nyújtó termékek esetén akár 10-13 csap is van bennük mindkét oldalon.
A zárbetétek karbantartása
Ha zárt, az időjárási viszonyoktól védett helyen használjuk a zárbetéteket, akkor nem igényelnek karbantartást, olajozni és zsírozni pedig kifejezetten tilos őket.
Ha kültéren használjuk őket, ahol nagyon száraz a levegő és még poros is, akkor előfordulhat “kiszáradás”. Ezt onnan fogjuk tudni, hogy a kulcsot nehézkesen tudjuk csak behelyezni a nyílásba. Ilyenkor érdemes WD-40-nel kezelni. Fontos, hogy elég a karbantartást évente csak egy-két alkalommal elvégezni. Ha ez nem oldja meg a problémát, komolyabb baj lehet.
Másolásvédelem és kódkártya
Az illegális kulcsmásolások megakadályozásáért hozták létre az úgynevezett kódkártyákat. Ezeket a megvásárolt zárbetétek dobozában találhatjuk, ha van ilyen védelem az adott típushoz. Ezen egy sorszám található, amire szüksége lesz a tulajdonosnak, ha le szeretné másoltatni a kulcsot.
Bízunk benne, hogy ennyi információ alapján már könnyebben választ zárbetétet. Ha mégsem tudna dönteni, keressen minket elérhetőségeinken, és segítünk!