Mik azok a zárrendszerek?
A zárrendszerek alkalmazása az egyik legegyszerűbb módja a jogosultságok kezelésének. Többféle típusa is van, annak függvényében kell választanunk közülük, hogy mi a célunk vele. Lássuk, hogy is néz ki mindez a gyakorlatban!
Egy épületen belül több zárbetét? Alkalmazzunk zárrendszert!
Alapvetően a jól ismert zárbetétekhez egyetlen kulcs tartozik. Ezt lehet akár sokszorozni is, ha szeretnék, bár bizonyos típusok másolás elleni védelemmel is el lehetnek látva. Így ha valakinek például lehetőséget szeretnénk adni arra, hogy minden egyes bezárt ajtón bejuthasson egy épületen belül, akkor ahhoz igen sok kulcsra lesz szüksége.
Kivéve akkor, ha valamilyen zárrendszert alkalmazunk! Ezzel ugyanis elkerülhető ez a sok fent említett másolás, valamint az is, hogy egyetlen embernek rengeteg kulcsa legyen azért, hogy mindenhova be tudjon jutni. Nézzük meg ezt kicsit közelebbről, hogy lássuk, ez miért és mikor jó választás!
Azonos zárlatú zárrendszer
Az alapfelállás az, hogy egy ajtónk van, amit egyetlen kulcs nyit. Ezzel szemben az azonos zárlatú zárrendszer esetén egy kulccsal tudjuk kinyitni az összes ajtót. Így nincs szükség akár 4-5 különböző kulcsra ahhoz, hogy mindenhova bejussunk.
Ráadásul ez a rendszer alkalmazható akár különböző változatú és méretű zárbetétek esetén is. Az egyetlen kikötés az, hogy egyforma típusúnak kell lenniük. Ha erre ügyelünk, akkor mindent egyetlen kulccsal tudunk majd nyitni és zárni.
Főkulcsos zárrendszer
Egy irodában nagyszerű megoldás lehet egy főkulcsos zárrendszer alkalmazása. Ez ugyanis azt jelenti, hogy míg mindenkinek megvan az emeleten a saját irodája ajtaját nyitó kulcsa, addig van egy olyan úgynevezett főkulcs, ami minden egyes, az adott szinten lévő irodába betekintést enged.
Nagyszerű megoldás ez részlegvezetőknek, akik így mindenkihez bejuthatnak, aki az ő területükön dolgozik. Vagy például a takarítóknak is tökéletes megoldás, hogy az emelet minden zárt területére is be tudjanak menni a feladatuk elvégzésének idejére.
Vezérkulcsos zárrendszer
A vezérkulcsos rendszer még egy jogosultsági szinten beiktat az előbb már felvázolt főkulcsos megoldáson felül. Így, maradva a példánál, mindenkinek a saját irodájához lesz kulcsa, de szintenként mindenkihez bejuthat a takarító, valamint ezen belül az összes emelet minden irodájába be tud jutni például a karbantartó.
Ezzel már egy nagyon jól használható jogosultságkezelést is el tudunk végezni, Ráadásul nem is kell pont ezen szisztéma alapján haladnunk, bárhogy lehet változtatni a hozzáférési pontokon, szabadon kialakíthatjuk azokat.
Professzionális jogosultságkezelés zárrendszerrel
Mint az a fentiekből is nagyszerűen látszik, egy zárrendszernek van létjogosultsága az olyan helyeken, ahol nem mindegy, ki mit tud kinyitni, vagy ki hova tud bemenni. Természetesen egy ilyen megoldás nélkül is kivitelezhető minden, amit ez tud, de azért valljuk be őszintén, senki sem szeretne 6-8-12-20 kulccsal rohangálni az épületben, ha ehelyett akár egyetlen eggyel is mindent ki tud nyitni. Ráadásul úgy, hogy másnak nincs ekkora “hatalma” a birtokolt kulccsal.
Egy jól megtervezett és kialakított zárrendszerrel nagyszerűen kezelhetőek a jogosultságok. Ha pontosan kitaláljuk, hogy milyen jogköröknek milyen területhez kell belépési lehetőséget biztosítaniuk, akkor tűpontosan beállíthatóak a belépési engedélyek.
Bízunk benne, hogy a fenti információk segítségével könnyű lesz megtervezni egy saját rendszert. Ha viszont ez mégsem menne, az elérhetőségeinken szívesen segítünk.