Milyen a jó dugókulcs készlet?
Természetesen a legtöbb szerelési munkát nem árt szakemberre bízni, hiszen hiába a sok csináld magad (DIY) videó az interneten, mindig akadhatnak váratlan helyzetek, amihez nem elég a dugókulcs készlet, valódi hozzáértésre lenne szükség.
Ettől függetlenül nagyon hasznos, ha van otthon pár olyan sok helyzetben alkalmazható jó minőségű kéziszerszám, amivel egyszerűbb javításokat magunk is el tudunk végezni, hiszen egy kép felrakása, vagy egy meglazult csavar meghúzása miatt nem érdemes kifizetni az igen borsos kiszállási díjat. Ebben a bejegyzésben egy ilyen alapszerszámról lesz szó, bemutatkozik a dugókulcs.
A dugókulcs készlet felépítése
A legtöbb dugókulcs készlet – mint a YATO YT-38680 Dugókulcs készlet – jellemzően két típusú tartozékból áll: kell legyen benne hajtószár, illetve ehhez tartozó fejek, azaz maga a dugókészlet. A hajtószár lehet racsnis, illetve jellemző még a T hajtószár is.
A dugófej az esetek nagy részében igencsak tartós króm-vanádium ötvözetből készül, amit sokszor szoktak krovának rövidíteni. A dugókulcs egyik vége (ennek a kialakítása négyszög alakú) a hajtószárat fogadja, a másik vége pedig a csillagkulcshoz hasonlóan, dupla hatszöget formáz.
A hajtószárhoz kapcsolódó rész többféle lehet méret szerint: 1, ¾, 1/2, 3/8 vagy ¼ colos, és vagy mágneses, vagy rugós mechanizmussal kapcsolódik a hajtószárhoz. Utóbbi esetben a rugó két fémgolyót feszít ki, ezek rögzítik a kulcsot.
A dugókulcsok esetében, természetesen, többféle méretet is megkülönböztetünk. Az adott fej kiválasztásához figyelembe kell venni a hajtókar méretét, ami a négyszög alakú rész méretére van kihatással, illetve a csavar méretét, amivel dolgozni szeretnénk. A két méret egyáltalán nem független egymástól, hiszen a meghúzáshoz nyomatékra van szükség, így a nagyobb csavarokhoz nagyobb hajtószár dukál.
A hajtószárak és dugók típusai
A hajtószárak közül nagyon praktikus a racsnis változat, ami az egyik irányba reteszel, tehát húz, a másik irányba pedig a fej mozgatása nélkül visszaforgatható. Ezzel sok energiát spórolhatunk, illetve olyan helyeken is tudunk dolgozni, ahol a hajtószár körbeforgatására egyébként sem lenne hely. Ennek a kialakítása lehet kilincsműves vagy oldalfordítós, amikor a négyszögprofilt áttolhatjuk a másik oldalra.
A nagyobb csavarokhoz a racsnis konstrukció kevésbé ideális, hiszen ezek számára nem egészséges a nagyobb nyomaték leadása, itt a fix T szár lehet a megoldás, így az érzékeny racsni meghibásodásával nem kell számolni, ezek nagyobb erőfeszítés esetén is kiválóan megállják a helyüket.
Természetesen a dugóknak is többféle típusa adott. Az egyik legelterjedtebb, a már fentebb is említett hatlapos dugó, amely nagyon erős fogást biztosít, viszont a felhelyezés kicsit nehézkes, a csavarfejre csak 60 fokonként lehet ráhelyezni, ami elég körülményes tud lenni, főleg ha valamiért sietni kéne.
Létezik sokszögű verzió is, ami bármilyen pozícióban feltehető, viszont a fogás csak akkor erős, ha a dugó anyaga megfelelő, különben nagyon könnyen sérül, csorbul. A komolyabb anyagigény miatt ezek a fejek jellemzően drágábbak is.
Csuklós toldat nehéz feladatokhoz
A csavarok egészen fura helyeken tudnak megbújni, ezért jó, ha a dugókulcs készlethez tartozik egy csuklós toldat, ami szögben állva is alkalmas az erőátvitelre. Ezzel a megoldással nehezen hozzáférhető helyeken is könnyen dolgozhat, ott is stabil fogást és nagy nyomatékot biztosít.
A gördülékeny ügymenet érdekében válassza online ügyfélszolgálatunkat!