Lehetséges a zárbetét átkódolása?
Bizony vannak olyan helyzetek, amikor felmerülhet a kérdés, hogy lehetséges-e a zárbetétek átkódolása? Milyen helyzetekben lehet erre szükség? Egyáltalán van erre lehetőség? Mikor érdemes ezt a megoldást választani? Ezeket a kérdéseket, valamint az ezekre adható válaszokat járjuk körül ebben a bejegyezésben, ezért érdemes velünk tartani!
Mi is pontosan a zárbetét átkódolása?
A zárbetét a hétköznapi nyelvben csak zárként emlegetett része az ajtónak, pontosabban annak is azon szeglete, ahova beledughatjuk a kulcsot annak érdekében, hogy kinyissuk vagy éppen bezárjuk vele az adott nyílászárót. Ennek megfelelően nem érdemes összekeverni - ahogy az gyakorta megesik - a zártestekkel, amelyek lehetnek például portálzárak, bevésőzárak vagy többpontos zárak, illetve másodlagos típusúak is.
A minőségi zárbetétek felelnek tehát azért, hogy biztonságosan bezárhassuk az ajtajainkat, s így értékeinket, illetve otthonainkat biztonságban tudhassuk az illetéktelen behatolóktól.
Ennek, tehát a zárbetétnek az átkódolása azt jelenti, hogy megváltozik az a kulcs, amely ezt nyitni tudja. Értelemszerűen következik ebből az a válasz, hogy erre akkor van és lehet szükség, amikor valamilyen okból kifolyólag új kulcs kell nekünk.
Mikor van szükség a zárbetét átkódolására?
A helyzetek nagyon sokfélék lehetnek, amelyek erre a lépésre indítanak bennünket. Nálunk, a zardiszkont.hu-nál az indokoktól teljesen függetlenül van lehetőség arra, hogy ez megtörténjen.
Például társasházak esetében vagy más, forgalmas helyszíneken, ahol sokan használnak egyetlen bejáratot, igen könnyen előállhat az a helyzet, hogy egyszerűen tönkremegy, elhasználódik a zárbetét, pedig a kulcsok még jók lennének, ráadásul rengeteg példányban kellene előállítani ezeket ahhoz, hogy mindenkinek jusson, akinél jelenleg is van egy példány.
Ezenfelül az új kulcsok kiosztása, eljuttatása is nehézségekhez, problémákhoz vezethet. Gondoljunk csak arra, hogy mi van például egy olyan társasházzal, amely nyaralóként funkcionál egy tóparton! Az átkódolással egyetlen lépésben megoldhatjuk, hogy kicseréljük a zárbetétet, de ugyanazok a kulcsok nyitják továbbra is, mint amelyek eddig alkalmasak voltak erre.
Az is gyakori elképzelés, hogy egy vagy több ajtót szeretnének egyetlen kulcshoz kötni, azaz minden nyílászárót ugyanazzal a kulccsal szándékoznak kezelni. Ez az úgynevezett egykulcsos rendszer, s ez lehetővé teszi, hogy egy adott ingatlan akár összes ajtaját egyetlen kulcs segítségével nyithassuk és zárhassuk. Így aztán, ha nem szeretnénk egy minőségi kulcstárolóban rendszerezgetni a kulcsainkat, ezzel a megoldással elkerülhetjük ezt a feladatot.
Előfordulhat az is, hogy elveszik a biztonsági zárbetét kártyája. Ez azért probléma, mert kulcsok másolására ezzel van csupán lehetőség. Ilyenkor is megoldást jelenthet az átkódolás, ráadásul jóval kedvezőbb anyagi ráfordítás mellett, mint amivel a zárbetétek cseréje járna.
Végül pedig elveszíthetjük például a kulcsunkat, s ez is vezethet minket arra, hogy inkább átkódoltatjuk a zárbetétet, ahelyett, hogy a komplett zárbetét cseréjét eszközölnénk. Itt megint igaz az, hogy kisebb macerával és kedvezőbb áron rendezhetjük teljesen maximálisan a helyzetet.
Kizárólag ajtóknál működik ez a módszer?
Természetesen nem! Legyen autónak a zára, akármilyen biztonsági zár vagy bútorzár, sőt, akár lakat! Minden esetben megvalósítható a zárbetét újrakódolása! Érdemes megfontolni ezt a lehetőséget, ha szívesen elkerülnénk a felesleges bonyodalmakat és nem szeretjük oktalanul szórni a pénzünket!