Hogyan választhatunk okosan kilincset? Nézzük a szempontokat!
Alapvetően, amikor nyílászárókról beszélünk, általában három különböző témakör szokott felmerülni. Ezek közül az egyik magának az ajtónak a megjelenéséhez, a másik a zárszerkezethez, a harmadik pedig a kilincshez kapcsolódik.
Mitől jó egy ajtó?
Ez egy nagyon összetett kérdés, de az természetes, hogy nem ugyanazokat a tulajdonságokat várjuk el már eleve attól függően sem, hogy beltéri vagy bejárati ajtóról beszélünk. Az esztétikai kérdéseknél is előbb érdemes belegondolni a funkciót érintőkbe. Hogy miért? Azért, mert elsősorban működés szempontjából nem érdemes engedni az elvárásokból, hiszen aztán a külső megjelenésért még sok dolgot megtehetünk, ha javítani szeretnénk rajta, viszont hiába szép az a nyílászáró, ha például nem tudjuk bezárni, amikor szeretnénk.
Szóval igazán alapvető, de azért fussuk át, hogy az ajtónak illeszkednie kell a falnyílásba, illetve az oda szerelt tokba, méghozzá ideális esetben teljesen pontosan teszi ezt. Bejárati ajtóról beszélve hatékony szigetelést is biztosít, de nem árt, ha a beltéri nyílászárókon sem süvít keresztül a szél, s nem hallatszik át minden sóhaj.
A következő szempont az, hogy megfelelő, minőségi zárszerkezettel rendelkezzen, amelynek a tulajdonságai egyrészt az ajtó anyagától, másrészt az általa betöltött szerepétől függnek. Például a bevésőzárakat jellemzően faajtókba használjuk, illetve a vészfunkciós, gombos zárbetétek a mellékhelyiségek esetében rendkívül kelendőek. Hatalmas a választék, érdemes megfontolt döntést hozni, amelyhez igyekszünk a lehető legtöbb hasznos tartalmat kínálni blogunkban.
Végül, de egyáltalán nem utolsósorban jöjjenek a kilincsek, amelyek nagy hatással vannak mind az ajtó, mind az egész lakás enteriőrjére, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyet választunk! Ahogy pedig azt mindenki - jól - sejti, nem támaszkodhatunk kizárólag az esztétikai megközelítésre ebben a kérdésben sem, úgyhogy lássuk a medvét, akarom mondani, kilincset!
A kilincs választásának rejtelmei
Itt sem mindegy, hogy milyen nyílászáróra szeretnénk kilincset szerelni, hiszen egy bejárati és egy beltéri ajtó, sőt, az erkélyajtó kilincse is különbözik, nem is beszélve például a fürdőszoba nyílászárójára illő változatról. Minőségi kilincseink között természetesen minden helyzetre találsz megfelelőt!
Tehát elsősorban a nyílászáró típusától függ a döntés, de meghatározóak az esztétikai szempontok is, olyannyira, hogy egy ajtónak egészen új megjelenést is kölcsönözhetünk azzal, ha új kilincset vásárolunk, és persze szerelünk fel rá. A szép megjelenéshez természetesen az is nagyon fontos, hogy például méretét tekintve megfelelő legyen. Ez egy felújítás esetében azt is jelenti, hogy az új kilincs zárcímének el kell takarnia a korábbi kilincstakaró hagyta nyomokat.
A hosszúcímes kilincseknek is többféle mérete van, 55, 68, 72, 85, 90, 92 mm-esek lehetnek ezek. Ahhoz, hogy megállapíthassuk a pontos méretet, a kilincstengely közepétől a kulcslyuk közepéig tartó távolság precíz megállapítása szükséges. Nagyobb szabadságot adnak a rozettás kilincsek.
Miben különböznek a rozettás kilincsek?
A minőségi rozettás kilincsek esztétikus megoldást jelentenek, és a fent említett távolság szempontjából nagyobb mozgásteret biztosítanak, hiszen két külön részből állnak, felül a kilincs körüli takarórész, míg alul a kulcslyuk körüli takarórész található. Az ideális megjelenéshez ezek is kell, hogy egy esztétikus távolságra legyenek egymástól.