Zárbetét méretek és egyéb szempontok a vásárláshoz
Mivel a zárbetét méretek igen sokfélék lehetnek, ezért nem lehet anélkül megvásárolni ezt a terméket, hogy pontosan le ne mértük volna. Ha a méret megvan, máris némileg könnyebb dolgod van, hiszen nálunk akár méretek szerint válogathatsz a zárbetétek közül. Így ha ennek ismeretében futsz neki a választásnak, máris egyszerűbben hozhatsz döntést. Természetesen még ekkor is vár jó néhány lehetőség, ám ebben a blogbejegyzésben most abban is segítünk, hogy könnyebben rátalálhass az igazira.
Így tájékozódj a zárbetét méretek között!
Amikor zárbetétet szeretnénk vásárolni, az rendszerint a meglévő cseréje, pótlása miatt következik be. Tehát akárhonnan is nézzük, van egy eleve adott méret, amelyre szükségünk van. A méretet lehet jól és rosszul is megválasztani, ha az utóbbi következik be, akkor a zárbetét nem fog illeszkedni a helyére, ami esztétikailag, de biztonság szempontjából sem ideális helyzet.
Az tehát egyértelmű, hogy mindent érdemes elkövetni annak érdekében, hogy helyes méretű zárbetétet vásároljunk. De miért van egyáltalán ilyen sokféle? A válasz erre a kérdésre igen egyszerű, hiszen olyan sok különböző nagyságú, vastagságú, alapanyagú és kialakítású nyílászáró létezik, hogy a gyártók kénytelenek ugyanilyen sokféle zárszerkezetet és ezzel együtt zárbetétet is készíteni. Éppen ezért nálunk, a Zardiszkont.hu webáruházban is hatalmas kínálat vár minden vásárlót és érdeklődőt.
A könnyebb tájékozódás érdekében a zárbetét hosszát megmérve máris közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy melyik változatok közül szerezhetjük be a tökéletes modellt. A zárbetétek hosszuk szerint lehetnek félbetétek, extra rövid betétek, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 110, 115, 120 milliméteres hosszal bíró változatok, illetve extra hosszú zárbetétek is.
Persze ennyi még nem lesz elegendő, de a kiinduláshoz megfelel. Nézzük, a zárbetét hosszán kívül milyen méretekre van még szükség!
További zárbetét méretek, amiket ismerni kell
Mindig a furat közepét vesszük kiindulási alapnak. Innen kezdve az egyik és a másik végéig is le kell mérni a zárat mindkét irányban. Ez nagyon fontos, mert egyáltalán nem biztos, hogy a furat közepétől számítva mindkét oldal egyforma hosszúságú. Ezt könnyen beláthatjuk, hiszen nem kell mást tennünk, mint a leggyakrabban a garázsok billenő ajtajaiban használt félbetétekre gondolni, ahol - értelemszerűen - szintén ez a helyzet, a rövidebb oldalon mindössze 10 milliméteres távot mérhetünk ebben az esetben.
Ez a két szám ki kell, hogy adja a zárbetét teljes hosszúságát, ezzel gyakorlatilag le is ellenőrizhető, hogy jól mértük-e le. Azaz például egy 70 mm-es hosszúságú zárbetét lehet 30x40 mm-es vagy 35x35 mm-es is. Ellenőrzésképpen 30+40=70, illetve 35+35=70 képletet alkalmazhatjuk.
Ha megvan a pontos méret
Ha megvan a pontos méret, nincs is más dolgunk, mint kiválasztani a megfelelő kategóriát, előbb a zárbetét teljes hossza alapján, majd aszerint, hogy a középtől pontosan milyen hosszakat mértünk.
Az előbbi példánál maradva, ha kiválasztottuk a 70 mm-es zárbetéteket, s azon belül a 30x30 mm-es változatokat, még akkor is többféle zárbetét közül kell megtalálnunk az igazit. Milyen szempontok segíthetnek ebben?
Megnézhetjük, hogy hány darab kulcs jár hozzá alapból, de ennél érdekesebb kérdés az, hogy milyen biztonsági fokozattal rendelkezik. Ebből a szempontból fontos, hogy rendelkezik-e védelemmel törés, manipuláció, maghúzás, bumping key, valamint fúrás ellen, ahogy sok esetben szintén releváns kérdés, hogy MABISZ minősítéssel látták-e el az adott zárbetétet