A műanyag bejárati ajtó nem záródik? Mi okozhatja és mi a megoldás?
Számos oka lehet annak, hogy a műanyag bejárati ajtó nem záródik. Már eleve a beépítés során is hibázhatunk akkorát, ami végül a vesztét okozza. De önmagában a nem tökéletes zárás nem feltétlenül jelenti azt, hogy valami rossz, ugyanis az is lehet, hogy csak nincs megfelelően beállítva. Épp ezért érdemes elolvasni ezt a cikkünket a témában!
Mindennek van élettartama
Minden terméknek van hosszabb vagy rövidebb élettartama. Igaz ez a műanyag bejárati ajtók egyes alkatrészeire is, legyen az egy vagy többpontos zárral ellátva. Maga a nyílászáró gyenge pontjai épp azok az elemek, amik működés közben mozognak, használva vannak, így természetesen nem az a nagy felület, ami a nyílászáró fő részét alkotja.
Sokkal inkább azok, melyekkel csatlakozik a kerethez vagy amivel a nyitást és zárást működtetjük: ezek bármelyike okozhatja a problémát. De közel sem biztos, hogy a hibáért ezek lesznek a felelősek, lehet, hogy beállítás kérdése az egész.
Ha a műanyag bejárati ajtó nem záródik, akkor hibás?
Ha elsőre úgy is tűnik, nem biztos, hogy bármilyen alkatrészt is cserélni kell a bejárati ajtón. A hiba oka lehet pusztán az is, hogy rosszul van beállítva, így a nem megfelelő helyzete miatt nem tud tökéletesen záródni.
Egy rosszul beállított ajtó esetén hiába használunk többpontos zárakat, azok jó eséllyel egyetlen ponton sem fogják tudni garantálni a biztonságunkat. Így hát kezdjük ezzel!
Ez előfordulhat beépítéskor, de akár később is, például ha olyan, az anyag tágulását okozó külső körülmények állnak fenn, mint a nagy hőmérséklet-kilengés vagy az épület mozgásai.
Ha viszont meggyőződünk róla, hogy jól van beállítva, mégsem működik megfelelően, akkor kereshetjük tovább az immár valódi hibát.
Mi okozhatja egy műanyag bejárati ajtó hibáját?
Nézzük a ritkábban előforduló hibákat! A zsanérokat úgy alkották meg, hogy hosszú távon is stabilan tartsák az ajtót. Nagyon ritka eset, hogy ezekhez hozzá kelljen nyúlni, de azért ne zárjuk ki. Főleg ne, ha például nekimentünk az ajtónak valami nagyobb tárggyal, például egy hatalmas szekrényt vittünk be a házba.
Ezzel szemben gyakoribb eset az, hogy vagy a zárat, vagy – ha külön álló típusról van szó – a zárbetétet (ahova a kulcsot behelyezzük) kell cserélni. A vasalattal ritkábban van gond. Ha bebizonyosodik, hogy itt a hiba, akkor érdemes elolvasni a zárbetétekről szóló blogbejegyzésünket, amellyel segíteni tudunk a kiválasztásban.
Hogy ellenőrizhetjük, hogy a zár vagy a zárbetét a ludas?
Nézzük meg, hogy miként győződhetünk meg arról, hogy a két fent említett alkatrész közül melyikkel vannak gondok! Hogy megtudjuk, hogy mi okozza azt, hogy a műanyag bejárati ajtó nem záródik, először is nyissuk ki. Majd így, nyitott állapotban próbáljuk meg a kilincs felemeléssel (ha ilyen működési elvű típusról van szó), vagy a kulcs elforgatásával a záródási pontokat kitolni az ajtó éléből. Ha ez megtörténik, akkor a zárszerkezet a hibás.
Ha megnéztük, hogy megfelelően be van-e állítva az ajtó, és meggyőződtünk róla, hogy a további alkatrész sem okozza a problémát, akkor máris megvan a ludas: a zárbetét! Mint említettük is, a hibák nagy százalékában erre fog kifutni a keresésünk. Nem véletlen, hogy újonnan már jellemzően cserélhető betétes változatban készülnek az ajtók.
Szerencsére a legjobb helyen keresi erre a megoldást, ugyanis óriási választékkal várjuk, legyen szó akár teljes zárszerkezetről vagy mindössze a zárbetétről. Nálunk garantáltan megtalálja azt a típust, amire szüksége van. Ha mégsem, keressen minket elérhetőségeinken, hogy segíthessünk!