Mit érdemes tudnunk az Euro Elzett zár belső rajzáról?
Aki még nem próbált meg értelmezni műszaki rajzokat, annak az Euro Elzett zár belső rajza eléggé “kínai” lesz. Pedig igazából ahhoz, hogy használni tudjuk, nem is kell tudnunk mindent leolvasni róla. Miért jó, ha ismerjük a fontosabb részeket, vagy ha a saját beépített zárunkról is fel tudunk vázolni egyet? Erre megkapjuk a választ ebből a blogcikkünkből.
Mit érdemes tudni az Euro Elzettről?
Az Euro Elzett a hazai egyik, ha nem a legismertebb és az egyik legjobban keresett gyártó. Termékeik szinte minden magyarországi otthonban megtalálhatóak. Az Euro Elzett zárak összerakásáról már írtunk korábban, azt a blogcikkünket is érdemes elolvasni, melyre szintén szükség lesz, ha megértettük a belső rajzukat, és immár a zárcsere lesz a következő lépés.
Közép-Európa más országaiban is jól ismerik az Euro Elzett termékeket, nem csak idehaza. A céget 1919-ben alapította László Zoltán győri iparos. Kisipari vasáruk gyártásával foglalkozott az akkor még László Zoltán Fémárugyár. Csak később bővült a kínálat bútor- és épületzárakkal. A céget 1948-ban államosították, majd összeolvasztották a Fémlemezipari Művekkel. Ekkortájt vették fel az Elzett márkanevet, melyet immár a termékeiken is használtak.
Hatalmas hagyománnyal és tapasztalattal rendelkeznek ezen a piacon, melyet immár több mint 70 éve ellátnak Elzett márkanevű záraikkal. Minőségben messze az olcsó távol-keleti darabok fölött helyezkednek el, egyúttal felveszik a versenyt a nyugati alternatívákkal szemben. Érdemes hát a kínálatunkban is megtalálható kiváló minőségű és megbízható Euro Elzett többpontos zárakat választani.
Kell nekünk minden információ az Euro Elzett zár belső rajzáról?
A műszaki rajzok lényege, hogy minden fontos információ szerepeljen rajtuk, amire csak szükségünk lehet. De ez nem azt jelenti, hogy mindegyik kelleni is fog. Persze fontos lesz, hogy hol milyen anyagból dolgozott a gyártó, illetve a főbb dimenziókkal is tisztában kell lennünk. De nekünk igazából pár (például egy zárcseréhez) fontos adaton kívül nincs másra szükségünk.
A rajzokon a két végén nyíllal végződő egyenes vonallal jelölik az egyes távolságokat, melyek fölött megtalálhatóak a méretek is, zárszerkezetek esetén jellemzően milliméterben megadva.
Alapvetően két adatra mindenképp szükségünk lesz ahhoz, hogy az új zár garantáltan passzoljon a régi helyére. Ez a kettő a dornméret (DM) és a kilincs-kulcsközép távolság, melyek az alábbiak szerint találhatóak meg az Euro Elzett zár belső rajzán:
- DM: A kilincstengely közepének és az előlap külső szélének a távolsága.
- Kilincs-kulcsközép távolság: A kulcslyuknak és a kilincstengely közepének távolsága.
A bevésőzárak esetén viszont még az előlap szélessége és hosszúsága is fontos tényező. Ez utóbbi esetén csak az a lényeg, hogy legalább akkora legyen, mint amekkorára szükségünk van. Ha hosszabb, az nem nagy probléma, mert egyszerűen levághatjuk a felesleget.
Az Euro Elzett többpontos zárak esetén ha cseréről van szó, akkor még kelleni fognak a zárelemek helyét jelző távolságok is. Például egy 5 ponton záródó terméknél a zárbetétet rögzítő csavar furatközepétől mérve:
- lefelé az első záróelem tengelyközepéig mért távolság,
- lefelé a második záróelem tengelyközepéig mért távolság,
- felfelé az első záróelem tengelyközepéig mért távolság,
- felfelé az második záróelem tengelyközepéig mért távolság.
Hol találjuk meg ezeket az adatokat?
Az Euro Elzett zárak termékoldalán a képek között jellemzően megtalálhatóak a rajzok. De ahol nem, ott a “termékadatok, jellemzők” részben fel lesznek tüntetve a fontosabb méretek. Ha valami még sincs meg, szívesen segítünk az elérhetőségeinken!