Mit kell tudni egy bejárati ajtó zárcsere esetén?
Egy bejárati ajtó zárcsere nem olyan bonyolult művelet, ha tudjuk, mire kell odafigyelnünk. Ebben a blogcikkünkben segítünk, hogy a lehető leggördülékenyebb legyen ez a folyamat.
Miért lehet szükség bejárati ajtó zárcserére?
Mielőtt még a konkrét zárcserébe belemennénk, nézzük meg, hogy miért is lehet erre szükség? Alapvetően három oka lehet annak, hogy időszerűvé válhat a meglévő zárszerkezet cseréje:
- Javítani szeretnénk a biztonságon.
- A meglévő elromlott.
- Nem értünk hozzá.
Mindhárom érdekes, nézzük végig őket, kezdjük az utolsóval!
Biztos cserélnünk kell a zárat?
A modern zárszerkezetek három típusát különböztetjük meg. Van a kulcsos változat, amelynél magába a zárba kell egy hengeres kulcsot helyeznünk, ezzel tudjuk működtetni. A másik típus a WC-zár, aminél nincs kulcsnyílás, hanem egy elforgatható gomb van, amivel működtetjük a szerkezetet. És ott van a harmadik fajta, a cilinderes zár, melybe zárbetét kerül, amibe a kulcsot kell helyezni a záráshoz és nyitáshoz.
Egy bejárati ajtó zárcsere nem is biztos, hogy arról szól, hogy az egész szerkezetet egy újjal kell pótolnunk. Sok esetben nem tudják az emberek, hogy a cilinderes típusnál a legtöbb esetben elég az is, ha a zárbetétet kicseréljük! Így hát először is érdemes megtudnunk, hogy valóban kell-e az egész szerkezetet cserélnünk.
Javítanánk a biztonságon?
Egy bejárati ajtó zárcsere sok esetben akkor történik, amikor egy biztonságosabb típussal szeretnénk beépíteni. Ha például egy hagyományos egypontost egy biztonságos többpontos zárra szeretnénk cserélni.
Ebben az esetben az új típusnál már nem csak egyetlen nyelvvel, egyetlen ponton fog záródni az ajtónk, hanem például egy 5 pontos esetén további 4 ponton is. Ez pedig jelentősen javítja a biztonságot. Ha ilyennel találkozik egy betörő, akkor jó eséllyel inkább bele sem kezd, keres könnyebb célpontot magának.
Viszont nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy nem csak zárból áll a bejárati ajtónk, így arra is kell figyelnünk, hogy ne legyen gyenge pontja. Épp ezért megfelelő védelemmel ellátott zárbetétet is kell választanunk, valamint minőségi, lehetőleg nehezen áttörhető bejárati ajtó mellett kell letennünk a voksunkat. Érdemes tehát rendszerben gondolkodni, és ennek megfelelően ügyelni mindhárom területre, hogy megkapjuk a megfelelő védelmet.
Amikor a bejárati ajtó zárcsere valóban szükséges
Ha a fentieknek megfelelően meggyőződtünk róla, hogy nem a zárbetét a ludas és valóban a meglévő zárat kell cserélnünk, az a legtisztább, de valószínűleg az egyik legritkább is.
És még ilyenkor is érdemes átgondolni a korábban leírtakat. Ha például egy többpontos zárunk adja meg magát, akkor értelemszerűen egy hasonlóan nagy biztonságot biztosító darabra érdemes cserélnünk a hibásat.
Ellenben ha egy sima, egyponton záródó típus adta meg magát, akkor mindenképp gondolkozzunk el azon, hogy választhatnánk egy sokkal biztonságosabb többpontos típust is!
Segítünk, amiben csak tudunk
Bár ki- és beszerelni nem tudjuk más helyett a tőlünk vásárolt termékeket, szakmai támogatást tudunk nyújtani. A blogcikkeink között számos olyan írás megtalálható, mely bemutatja a zárakat, és hogy melyik miért jó választás. Valamint arról is található információ, hogy miként kell ki- és beszerelni őket.
Igyekszünk minden szakmai segítséget megadni ahhoz, hogy bárki, akár egyedül is el tudja végezni otthonában a zárak, kilincsek és zárbetétek cseréjét. Ha pedig Magyarország legszélesebb ajtózár választékából nem sikerülne kiválasztani a megfelelő darabot, állunk rendelkezésre elérhetőségeinken.