Milyen ajtózár típusok vannak?
Az ajtózár típusok széles választékát találja itt nálunk, így a tisztán látás végett érdemes pár szót ejteni arról, hogy milyen kategóriákba sorolhatóak a termékeink. A hagyományos mellett vannak nagy biztonságot nyújtó többpontos és speciális zárak is a kínálatunkban. Nézzük ezeket kicsit részletesebben!
Hagyományos ajtózár típusok
Korábban itt a blogunkon már tisztáztuk többször is, hogy mi a különbség a zár és az ajtózár között. Röviden arról van szó, hogy az előbbi gondoskodik a fizikai záródásért, melyet az utóbbiba helyezett kulcs elfordításával tudunk vezérelni.
Viszont nem minden esetben van szükség kulcsra, így érdemes megnézni, hogy mi az a három hagyományos zártípus, amivel találkozhatunk:
- Kulcsos: Ekkor magában a zárban van egy kulcslyuk, melybe egy hengeres kulcsot helyezünk, ami működteti a zárat.
- Cilinderes: A kulcsnyílás helyén egy nyílás van kialakítva, amibe zárbetétet lehet helyezni, amibe pedig a kulcsot, ami végül a zárat fogja működtetni. Ennek az az előnye, hogy ha csak ezzel a kis kulcsot befogadó résszel van gond, nem kell az egész zárszerkezetet cserélni, elég csak a zárbetétet.
- Toalett (WC): Itt nincs kulcsnyílás, sem hely a betétnek. Helyette egy gomb helyezhető el a zár tetszőleges oldalán, mellyel a WC-t belülről zárni lehet. Kívülre pedig lehet akár egy foglaltságjelzőt is el lehet helyezni.
Egynyelves, kétnyelves, görgős, kampós?
A hagyományos ajtózárak között is vannak olyan eltérések, amiről érdemes beszélni. Az alábbi listán jól látható, hogy mire gondolunk:
- Egynyelves: Egyetlen nyelvvel rendelkeznek, sok esetben másodzárakról van szó, de normál bevésőzár is lehet ilyen. Vannak 3 rudat mozgató típusok is, de mivel ezeket egyszerre mozgatja, ez is egynyelvesnek tekinthető.
- Kétnyelves: Itt már található egy második, felső, úgynevezett csapdanyelv is. Ez ejti csapdába az ajtót bezáráskor, azonban kilinccsel minden esetben visszahúzható. Az alsó retesznyelv csak kulccsal mozgatható, így a biztonságos zárásért ez felel.
- Kampós: Ezeknél a reteszelést végző nyelv kampó alakú, így az ellendarabba beleakad, ami magasabb feszítés elleni védelmet jelent. Egyúttal tolóajtókhoz és tolókapukhoz is alkalmassá teszi a szerkezetet.
- Görgős: Itt nincs kilincs, egy rugós görgő tartja bezárt állapotban az ajtót.
Ezeken felül vannak még a többpontos zárak, melyeket mindenképp érdemes megismerni!
A többpontos zárak
Már írtunk az 5 pontos ajtózár előnyeiről, ezt a blogcikkünket is érdemes elolvasni, de most nézzük meg röviden, hogy mit is takar ez.
A hagyományos ajtózár típusokkal szemben sokkal nagyobb biztonsági szint érhető el egy többpontos zárral. Könnyen felismerhető ez a típus egy kinyitott ajtó esetén, mert az élének a teljes magasságában végigfut ez a szerkezet. Erre azért van szükség, mert különböző magasságokban újabb és újabb zárási pontok találhatóak rajta. Ezek lehetnek nyelvek, görgők vagy akár kampók is, típustól függően.
Kétféle működési módot különböztetünk meg. Sok többpontos zár esetén a kilincs felhúzásával mozdíthatóak el ezek a zárási pontok. Viszont vannak olyanok is, amiknél a kulcs többszöri elfordítása eredményezi a nyelvek együttes mozgását.
Speciális zárak
Ha megnézi ezt a kategóriánkat, akkor itt találja majd a modern okos ajtózárakat és például az elektromos típusokat is, melyeket tömbházak bejárati ajtajához előszeretettel választanak.
A különböző ajtózár típusok bármelyikére is legyen szüksége, online zárszaküzletünkben megtalálja, amit keres. Büszkék vagyunk arra, hogy ajtózárak tekintetében a legszélesebb magyarországi kínálattal rendelkezünk. Ha pedig nem tud választani, forduljon bizalommal szakembereinkhez!